Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Získejte k nákupu nového účetního software 60 minut s lektorem zdarma

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODA



otázka

Proč se v měsíční mzdě nepočítají náhrady za svátek?

odpověď

U měsíční mzdy se nabízí možnost zatržení volby Měsíční mzdy – svátky platit náhradou v agendě Nastavení/Globální nastavení sekce Mzdy 1. V případě zatržení této volby se bude svátek u měsíční mzdy počítat pomocí průměrného výdělku zaměstnance a po vystavení mzdy v agendě Mzdy/příslušný měsíc se na záložce Hrubá mzda vyčíslí částka náhrady. Pokud daná volba zůstane odtržená, náhrada za svátek zaměstnance se zvlášť nevyčíslí, ale je zahrnuta v jeho základní mzdě. V tomto případě se základní mzda vyplácí bez ohledu na počet pracovních dnů v měsíci.

Názory na odměňování práce ve svátek u zaměstnance, který pobírá měsíční mzdu, se liší. Jednoznačné stanovisko k této problematice Ministerstvo práce a sociálních věcí dosud nevydalo. Záleží tedy na uživateli, zda se rozhodne příslušnou volbu zatrhnout, resp. odtrhnout. Náhradu za svátek upravuje  § 115 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Pomohla Vám tato odpověď?   Ano Ne Nevím