Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODA



otázka

Jak řešit technické zhodnocení drobného hmotného majetku, který byl zaúčtován v minulém účetním období přímo do nákladů?

odpověď

Pokud se jedná o výdaje na technické zhodnocení, které převýšily částku 40 000 Kč (§33 zákona o daních z příjmů),  toto technické zhodnocení se zařadí jako samostatný majetek v agendě Majetek/Majetek, typ HM v ceně technického zhodnocení, pořizovací cena se k technickému zhodnocení nepřičítá.

Příklad:
V roce 2008 majetek v hodnotě 30 000 Kč zaúčtován přímo do nákladů, např. 501/321.
V roce 2009 provedeno technické zhodnocení u tohoto majetku v hodnotě 100 000 Kč, zaúčtuji např. 042/321.
Při zařazení do 1. odpisové skupiny při rovnoměrném odpisování: odpis v 1. roce  ve výši 20 000 Kč, ve 2. roce 40 000 Kč a ve 3. roce rovněž 40 000 Kč, tedy jako samostatný hmotný majetek.

Pomohla Vám tato odpověď?   Ano Ne Nevím