Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Poradíme vám, jak vybrat účetní program za rozumnou cenu. Seminář je zdarma

9.6 Obrat pro DPH

Tisková sestava Obrat pro DPH vám pomůže vypočítat přibližnou výši obratu pro účely daně z přidané hodnoty. POHODA zjišťuje výši obratu shodně pro plátce i neplátce daně z přidané hodnoty. Upozorňujeme, že výpočet slouží pro informativní účely.

Sestava je umístěna v agendě Účetní deník (PU), resp. Peněžní deník (DE) a také na informační ploše programu POHODA v části Kontrolní sestavy. Období obratu se odvíjí dle datumového pole Počátek, resp. Konec období, který se vyplňuje před náhledem této sestavy.

Na kontrolní sestavu se načtou záznamy, které mají v agendě Účtová osnova (PU), resp. Předkontace (DE) zatrženou volbu Obrat pro DPH. V účetnictví je volba přístupná pouze pro výsledkové účty daňového typu. V daňové evidenci je volba povolena pro daňově účinné předkontace typu P (příjem) a nepeněžní operace ovlivňující základ daně se zkratkou Z.

Napoprvé musíte volbu Obrat pro DPH u vybraných účtů (předkontací) ručně nastavit. Po provedení datové uzávěrky si už nastavení bude POHODA pamatovat. Zároveň se údaje z minulého účetního období automaticky převedou do databáze nově vzniklé účetní jednotky.

Do obratu se načítají doklady, resp. položky z agend Vydané faktury, Ostatní pohledávky, Interní doklady, Pokladna příjem, Banka příjem, v účetnictví navíc z agend Výchozí stavy účtů, Časové rozlišení a v daňové evidenci z agendy Nepeněžní deník (pouze záznamy bez vazby na zdrojový doklad).

Pracujete-li v účetní jednotce, která je po datové uzávěrce, a ze staršího období vám v aktuální jednotce chybí podklady pro obrat, využijte funkci Import obratových podkladů... z nabídky Soubor/Datová komunikace.

Prostřednictvím povelu se otevře dialogové okno Import obratových podkladů, ve kterém je třeba vybrat požadované účetní jednotky k převodu podkladů pro obrat. Pokud by se podklady nenačetly, POHODA vás bude o tomto stavu informovat prostřednictvím upozornění.

Podrobnější informace ke sledování obratu pro účely daně z přidané hodnoty včetně algoritmu výpočtu naleznete v nápovědě programu POHODA.