Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Skip Navigation LinksSTORMWARE > POHODA > Rozšířený režim reverse charge

POHODA hlídá změny v režimu reverse charge

Nestíháte sledovat časté změny týkající se režimu přenesení daňové povinnosti? Ulehčíme vám práci. Program POHODA s předstihem reaguje na změny a rozšíření tohoto režimu, takže vám nic neunikne.

O co se jedná?

Přenesení daňové povinnosti neboli režim reverse charge přenáší povinnost přiznat a zaplatit DPH z dodavatele na odběratele a vztahuje se k obchodu uskutečněnému mezi dvěma plátci s místem plnění v tuzemsku.

A teď trocha praxe…

Dodavatel vystaví daňový doklad bez DPH a odběratel (příjemce plnění) musí daň na výstupu přiznat a zaplatit, a to ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Následně si odběratel může nárokovat odpočet daně na vstupu.

S programem POHODA na Výpis z evidence pro účely DPH

Pokud jste dodavatelem nebo odběratelem, kterého se týká režim reverse charge, musíte ke svému daňovému přiznání přikládat Výpis z evidence pro účely daně z přidané hodnoty podle § 92a zákona o DPH, který obsahuje přehled zdanitelných plnění v tomto režimu. POHODA vám práci ulehčí. Vytvoří totiž výpis automaticky zároveň s přiznáním k DPH, který můžete podat elektronicky přímo z programu, případně ho můžete vystavit ručně. K jeho sestavení potřebujete daňové doklady, které obsahují členění DPH s vyplněným kódem předmětu plnění a jejichž datum uskutečnění zdanitelného plnění spadá do zvoleného období.

Rozšíření režimu reverse charge

Režim přenesení daňové povinnosti se od 1. dubna 2015 vztahuje také na elektroniku (mobilní telefony, herní konzole, notebooky apod.), kovy nebo zemědělské komodity, pokud celkový základ daně u tohoto zboží přesáhne 100 000 Kč.

Od 1. února 2016 se režim rozšířil na dodání elektřiny a plynu obchodníkovi, který se zabývá obchodováním s těmito komoditami, a na dodání certifikátů elektřiny. Běžných občanů se však tato změna nijak nedotkne. Nově se mohou plátci také písemně dohodnout, že využijí režim reverse charge pro zboží, u kterého celková částka základu daně nepřekročí 100 000 Kč.

Použití režimu přenesení daňové povinnosti upravuje nařízení vlády č. 361/2014 Sb.

   I s rozšířeným režimem vám POHODA pomůže
Stačí si v agendě Zásoby zatrhnout volbu Kontrola limitu pro režim přenesení daňové povinnosti u těch zásob, na které se režim vztahuje. POHODA za vás hlídá, jestli vybrané položky ve vydané faktuře a příjmovém pokladním dokladu nepřekračují limit.

Podrobnější informace o režimu přenesení daňové povinnosti se dočtete na Portálu POHODA.

Stažení programu POHODA Start
  • 500 záznamů v účetním deníku
  • 200 záznamů v peněžním deníku daňové evidence
  • 200 záznamů v agendě skladových pohybů
  • 10 záznamů v agendách majetku a mezd
  • 100 záznamů v ostatních agendách
  • 20 použití funkcí pro práci s daty

Jméno a příjmení:*
IČ:
Firma:
Ulice:
PSČ, Obec:*
E-mail:*
Odeslat a stáhnout

Program POHODA Start
si již stáhlo 288345 uživatelů


POHODA Start má po registraci časové omezení do 31. 12. 2017. Po uplynutí tohoto období bude možné nainstalovat novou verzi a pokračovat v bezplatném používání v dalším roce.

Jakmile dojde k překročení limitu volných záznamů nebo uplyne časové omezení, budou tiskové sestavy označeny slovem NEPLATNÉ.

Pokud si později koupíte plnou verzi programu POHODA, budete do ní moct převést všechna data pořízená v programu POHODA Start a pokračovat s nimi dále bez omezení.

POHODA Start má bez registrace limit 200 volných záznamů v účetním deníku, resp. 100 záznamů v peněžním deníku a je možné ji používat 3 měsíce od první instalace na počítač (nebo do konce roku 2017, pokud je blíž než za 3 měsíce od první instalace). Pokud si přejete tyto počáteční limity zvýšit, zvolte si stažení s registrací na záložce A v tomto okně. Registraci je případně možné provést i později přímo z programu POHODA Start.

Po vyčerpání limitů budou tiskové sestavy označeny slovem NEPLATNÉ.

Pokud si později koupíte plnou verzi programu POHODA, budete do ní moct převést všechna data pořízená v programu POHODA Start a pokračovat s nimi dále bez omezení.

Děkujeme Vám, že jste si vybrali program POHODA Start.

Na e-mail uvedený ve formuláři obdržíte registrační číslo.

Nainstalujte program POHODA Start do svého počítače. Při spouštění programu stiskněte tlačítko Registrace. V průvodci vyberte možnost Zadat registrační číslo programu POHODA Start a na další straně vyplňte zaslané registrační číslo.

Pokud stahování nezačne do 15 vteřin, klikněte na tlačítko Stáhnout

Stáhnout

Děkujeme Vám, že jste si vybrali program POHODA Start.

Pokud stahování nezačne do 15 vteřin, klikněte na tlačítko Stáhnout

Stáhnout