Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Získejte k nákupu nového účetního software 60 minut s lektorem zdarma

Nové číselné řady na vaše přání

Lukáš Mužátko / 24. 10. 2016

Stávající řady

Když jsme na začátku navrhovali aplikaci mPOHODA a její číselné řady, dbali jsme na jednoduchost nastavení a především na to, aby nevznikaly doklady s duplicitními čísly. Mobilní aplikace pracují i bez připojení k internetu a nemají tedy možnost ověřit si na serveru, že číslo dokladu nebylo použito jinde. Je proto nutné, aby každé zařízení mělo svoji číselnou řadu, podobně jako to znáte například z Pobočkového zpracování dat (PZD) v programu POHODA.

Rovněž synchronizace s programem POHODA neprobíhá online, ale dávkově. Proto jsme číselným řadám v aplikaci mPOHODA dali písmennou předponu mFV, aby nedocházelo ke konfliktu s doklady vystavenými v programu POHODA.

Jak budou nové řady vypadat?

Předně se číselné řady již budou synchronizovat s programem POHODA, z jejich pojmenování odpadne písmenná předpona „m“ a samotná čísla dokladů budou kratší. V programu POHODA budou číselné řady pouze ke čtení a nepůjde z nich vystavovat doklady. Aplikace mPOHODA si vlastně tímto rezervuje své číselné řady, aby v programu POHODA nemohl vzniknout doklad se stejným číslem.

Nově si budete moci vybrat, zda chcete doklady vystavovat jen s připojením k serveru mPOHODA, nebo bez něj. S online řadami budete moci vystavovat doklady jen s připojením, ale díky tomu budou všechny doklady v jedné navazující číselné řadě. Pokud ponecháte řadu typu offline, zůstane v číselné řadě označení uživatele a zařízení tak, aby mělo každé zařízení svoji číselnou řadu. V obou případech budou mít nová čísla dokladů maximálně 10 znaků.

Nové řady – jak na to?

Pro začátek je třeba správně nastavit šablonu číselných řad. Z ní budou odvozeny číselné řady pro různé typy dokladů, účetní roky i zařízení. Pokud si vhodně nastavíte šablonu, nebudete se muset o číselné řady už nadále starat. Číselné řady se automaticky vytvoří v momentě, kdy jsou poprvé potřeba, například při vystavení první faktury v novém roce, po připojení nového zařízení apod.

Co je třeba nastavit?
  1. Použití: Vyberte režim online, nebo offline, jak je popsáno výše.
  2. Platnost: Doporučujeme nechat prázdné pole Platnost do, díky tomu bude nastavení platné i pro další roky.
  3. Formát: Pokud vám nevyhovuje přednastavený formát číselné řady, jde vytvořit i vlastní. Můžete změnit počet číslic pro rok, vložit vlastní text, nastavit jiné pořadí proměnných apod. Jakmile jste s formátem spokojeni, klikněte na kulaté tlačítko Přenést změny a vrátíte se na stránku Šablony číselných řad.

Na závěr šablonu uložte, čímž se vám automaticky vytvoří číselné řady pro jednotlivé typy dokladů v aktuálním roce. Další řady se budou vytvářet automaticky, jakmile bude potřeba. Lze změnit i jednotlivé číselné řady pro konkrétní rok a typ dokladu. Upravují se podobně jako šablona, jen se provedené změny dotknou pouze konkrétního typu dokladu a roku. Podrobně je vše popsáno v nové Nápovědě k aplikaci mPOHODA.

A co my, stávající uživatelé?

Uživatelé, kteří s mPohodou už nějaký čas fakturují, mohou nadále používat stávající formát číselných řad. Pokud chtějí přejít na nový formát, musí ukončit šablonu původních číselných řad – doporučujeme ke konci účetního roku – a založit šablonu novou.

Testujte, zkoušejte…

Díky této novince si můžete nastavit řady podle svých představ. Zároveň jsme se snažili zachovat jednoduchost použití pro ty, co formát řad upravit nechtějí. Zda se nám to podařilo, můžete už nyní vyzkoušet v našich betaverzích: Web, Android a iOS. Do ostrého provozu budou spuštěny, jakmile bude dokončena certifikace pro AppStore. Vaše připomínky a náměty rádi přivítáme na adrese mpohoda@stormware.cz.