Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Využijte 30% slevu na další nákup nebo 50% slevu na 1. hodinu individuálních služeb

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODAotázka

Jakým způsobem mohu na přelomu období změnit analytický účet pro účtování snížené sazby DPH z účtu 343010 na účet 343014?

odpověď

Pokud používáte pro zaúčtování DPH analytické účty a doklady s datem z roku 2012 chcete již účtovat na účet 343014, musíte tento účet nastavit v agendě Nastavení /Globální nastavení v sekci Daně v poli Analytické účty.

Požadovaný analytický účet musíte před vložením do daného pole nejprve vytvořit v agendě Účtová osnova. Uložením změn v agendě Globální nastavení nedojde automaticky k přeúčtování již uložených dokladů, ale změna zaúčtování DPH se projeví až u nově vytvořených dokladů. Pokud chcete zadat doklad ještě z roku 2011, dojde na základě provedené změny, k zaúčtování na účty platné od roku 2012 a proto je nutné provést ruční úpravu tohoto zaúčtování např. v agendě Účetní deník.

Nemáte-li v agendě Globální nastavení tyto účty přednastaveny, ale tuto analytiku máte zadanou u jednotlivých předkontací, je nutné tuto úpravu provést u všech vytvořených předkontací. Další možností je zadat tyto účty v agendě Globální nastavení dle předchozího postupu a následně si vytvořit předkontace pro jednotlivé agendy, u kterých bude zadán pouze syntetický účet 343000. Dané pohyby se budou účtovat na uvedené analytiky z globálního nastavení.

Pomohla Vám tato odpověď?   Ano Ne Nevím