Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Poradíme vám, jak vybrat účetní program za rozumnou cenu. Seminář je zdarma
Skip Navigation LinksSTORMWARE > WINLEX > Popis programu WINLEX

Popis programu WINLEX

WINLEX zahrnuje většinu platných českých právních předpisů ze všech oblastí práva, od zákonů přes nařízení vlády a ministerské vyhlášky až po pokyny, informace a stanoviska Ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství, České národní banky a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Každý měsíc vychází nová verze programu WINLEXProgram obsahuje všechny předpisy v úplném a aktuálním znění. U řady předpisů jsou dostupná historická znění, mezi kterými je možné se jednoduše přepínat pomocí odkazů. Předpisy jsou doplněny komentáři, které usnadňují pochopení mnohdy složitých formulací zákonů, důvodovými zprávami k zákonům a nálezy Ústavního soudu. Mimo to v programu najdete také nejdůležitější mezinárodní smlouvy a předpisy Evropské unie. Každý měsíc je program aktualizován.

Jednotlivé dokumenty v programu WINLEX jsou navzájem propojeny velkým množstvím hypertextových odkazů, které umožňují pouhým kliknutím myší požadovaný odkaz (paragraf, komentář či související právní předpis) ihned zobrazit. Stiskem tlačítka zpět se jednoduše vrátíte zpět k původnímu textu. WINLEX nabízí různé možnosti hledání dokumentů a vyniká zejména možnostmi fulltextového vyhledávání.

Vyhledávání dokumentů

Program WINLEX nabízí různé cesty k nalezení potřebných dokumentů:

  • vyhledávání v obsahu programu za pomocí filtrů - nabídku dokumentů můžete zúžit výběrem právní oblasti a typu dokumentu, příp. si nechat zobrazit pouze úplná znění předpisů nebo novely,
  • vyhledávání prostřednictvím rejstříku hesel - v rejstříku témat si najdete téma, které vás zajímá, a snadno se dostanete k právním předpisům, které se daného tématu týkají - rozsáhlý hierarchický rejstřík témat je rozdělený podle jednotlivých oblastí práva a každá jeho položka je vysvětlena pomocí výtahů konkrétních paragrafů z různých zákonů a komentářů od právních odborníků,
  • vyhledávání podle názvu nebo čísla předpisu - hledání pomocí čísla nebo názvu požadovaného právního předpisu můžete zrychlit výběrem právní oblasti a typu dokumentu - jednoduše také najdete předpisy, které předpis, zadaný do vyhledávání, novelizoval,
  • fulltextové vyhledávání v názvu, čísle nebo uvnitř textu dokumentu - hledat potřebné heslo můžete v názvech nebo textech dokumentů, případně podle čísla normy, výběr zúžit na předpisy z určité oblasti práva, na jednotlivé typy předpisů a na úplná znění, resp. novely.

WINLEX: Fulltextové vyhledávání pojmu "senát" za použití filtrů

Zjednodušit přístup k jednou nalezeným textům si pro každé další použití můžete jejich zařazením mezi oblíbené položky. Oblíbené předpisy jsou přístupné nejen z nástrojové lišty. Jejich seznam (samozřejmě s odkazy) se zobrazuje také na úvodní stránce programu po jeho spuštění.

WINLEX: Výběr oblíbených předpisů dostupný z nástrojové lišty a úvodní strany programu

S texty obsažených předpisů lze dále pracovat, tedy např. požadovaný text vytisknout nebo jej prostřednictvím schránky přenést do textového editoru a zde jej libovolně upravovat. Ke každému předpisu nebo dokumentu můžete také přidávat vlastní poznámky.

Historické verze předpisů

U řady zákonů je dostupná historie úplných znění. Mezi různými verzemi úplných znění se můžete přepínat pomocí tabulky v hlavičce dokumentu.

WINLEX: Hlavička dokumentu s dostupnými historickými verzemi úplných znění


Stejnou funkci plní také bubliny s odkazy nalevo od konkrétních ustanovení, kterých se změny týkají.

WINLEX: Bubliny nalevo od textu slouží k přepínání na úplná znění účinná v jiném období


V programu WINLEX můžete navíc přehledně sledovat a porovnávat změny, kterými prošly jednotlivé paragrafy za uplynulá období. Nabídka v záhlaví dokumentu vám umožní zobrazit starší či novější znění daného zákona nebo přepnout režim zobrazení dokumentu pro rychlejší porovnání změn mezi starším a aktuálním znění zákona.

WINLEX: Režimy zobrazení zákonů


Pro rychlé nahlédnutí, jak zněl daný paragraf před novelizací, není nutné načítat celý dokument v jeho původním znění – přímo v prohlíženém dokumentu lze starší znění odstavce dočasně zobrazit a hned zase skrýt.

WINLEX: V prohlíženém dokumentu si můžete dočasně otevřít například i starší znění právě prohlíženého předpisu

Komu je WINLEX určen?

  • účetním a daňovým poradcům,
  • manažerům a auditorům,
  • podnikatelům a všem, kdo potřebují při své činnosti znát úplná a aktuální znění klíčových právních předpisů České republiky.

Kdo se na systému podílí?

Na vývoji produktu a přípravě komentářů a výběru z judikatur se podílí řada právníků působících mimo jiné na vysokých školách, v legislativních odborech jednotlivých ministerstev a v Parlamentu ČR.

Ceník programu WINLEX