Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Akce platí do 31. 12. 2020 při nákupu aplikace mPOHODA Basic

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODAotázka

Mám zaměstnance, který má příjem vyšší než čtyřnásobek průměrné mzdy a je mu tedy navýšena záloha na daň z příjmů o solidární daň. Může tento zaměstnanec požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně z příjmů, nebo je povinen podat si sám daňové přiznání?

odpověď

Zaměstnanec, kterému byla v průběhu roku 2014 v některém měsíci zvýšena záloha na daň o solidární zvýšení daně, ale jeho celoroční příjmy nepřesáhly roční limit pro uplatnění solidárního zvýšení daně (tj. 48 násobek průměrné mzdy), může požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování za rok 2014, pokud mu nevznikla povinnost podat daňové přiznání z jiného důvodu. 
Za rok 2013 měl zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání v případě, že se mu daň nebo alespoň jedna měsíční záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti zvýšila o solidární zvýšení daně.

Pomohla Vám tato odpověď?   Ano Ne Nevím