Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Využijte 30% slevu na nový software pro začínající podnikatele

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODAotázka

Z jakého důvodu se v přiznání k DPH v posledním zdaňovacím období vyplnila v řádku 53 v poli Změna odpočtu částka, když po celé zdaňovací období nebylo použito žádné členění DPH, ze kterého by se vypořádání vyčíslilo?

odpověď

Důvodem je, že nedošlo před prvním sestavením přiznání k DPH za rok 2011 (leden a více měsíců, či 1. čtvrtletí) k nainstalování aktuální verze programu POHODA 2010, rel. 9604. V této verzi byly přidány nové typy členění DPH, a to z důvodu aktualizace tiskopisu DPH platného od 1. 1. 2011.

Doklady s datem z roku 2011 byly zadávány ještě ve starší verzi programu s již neplatným členěním DPH a v této verzi došlo také k vystavení přiznání DPH za zdaňovací období 2011. V roce 2011 bylo tedy přiznání vystaveno do tiskopisu platného do 31.12.2010.

Teprve poté došlo k aktualizaci programu na novější verzi. U všech dokladů vystavených ve starší verzi bylo původní členění doplněno o „x“, tj. doklady s datem z roku 2011 obsahovaly neplatné členění. Tyto doklady jste mohli zkontrolovat např. pomocí tiskové sestavy Doklady se špatným členěním v agendě Přiznání DPH.

Datovou uzávěrkou roku 2010 jsou členění DPH s „x“ automaticky odstraněna. Jelikož doklady z roku 2011 obsahují neplatné členění pro rok 2011, přiřadí se k nim po datové uzávěrce členění DPH UN, resp. PN – Nezahrnovat do přiznání. Tím jsou podklady k přiznání DPH prázdné.

Jelikož se měnil i vzhled tiskopisu DPH mezi rokem 2010 a 2011, došlo při daném přenosu i k nesprávnému vyplnění hodnot do nového tiskopisu. Při vystavení prosincového přiznání se pak vypořádací koeficient vypočítá právě z tohoto špatného přiznání, kde jsou tyto hodnoty vyplněné.

Oprava:
Musíte zrušit uzavření přiznání za leden, resp. I. Čtvrtletí. U všech dokladů z tohoto období doplníte správné typy členění DPH, vystavíte za toto období nové řádné přiznání a poté i za prosince či i 4. čtvrtletí.

Pomohla Vám tato odpověď?   Ano Ne Nevím