Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Skip Navigation LinksSTORMWARE > TAX > Příručka uživatele > První kroky v programu TAX

1. První kroky v programu TAX

Tento krátký návod popisuje základní kroky při práci s programem:

 • Instalace
  Instalace se spustí automaticky po vložení CD do mechaniky. V průběhu instalace budete vyzváni k vyplnění instalačního čísla, které je uvedené na příloze k daňovému dokladu o koupi licence k programu TAX. Pokud jste majitelem některé z předchozích verzí programu TAX, proveďte instalaci do stávajícího adresáře. Data se automaticky převedou do aktuální verze.
 • Načtení poplatníků
  Po prvním spuštění programu se spustí Průvodce zavedením adres poplatníků. Pro načtení adres využijte možnost A. NAČTENÍ POPLATNÍKŮ Z PROGRAMU POHODA.
 • Otevření poplatníka
  Po načtení adres bude otevřena agenda Adresář poplatníků. Zvolte poplatníka, kterému chcete zpracovat přiznání, a stiskněte klávesu ENTER.
 • Založení daňového přiznání
  Agendu daňových přiznání vyberte v nabídce Přiznání. Po prvním otevření agendy se spustí Průvodce zavedením přiznání. Program TAX umožňuje automatické zavedení dat pro daň z příjmů, a to pouze z aktuální verze systému POHODA.
 • Zpracování, tisk a elektronické podání daňového přiznání
  Vstupní formulář pro zápis údajů přiznání je rozdělen do několika sekcí, mezi kterými lze přecházet myší nebo klávesami Page Up a Page Down. Tisk sestav můžete provést kdykoli pomocí klávesové zkratky CTRL+T. Přiznání je možné také kdykoli odeslat na Daňový portál Finanční správy ČR prostřednictvím povelu Podat elektronicky z nabídky Záznam.
 • Uzamčení hotového přiznání
  Po dokončení práce můžete přiznání v agendě příslušné daně uzamknout, a to povelem Uzavřít přiznání z nabídky Záznam. Současně si můžete nechat vygenerovat příslušné závazky odvodů do agendy Závazky. Vytvořené závazky lze poté vložit do příkazu k úhradě a odeslat do banky pomocí služby pro homebanking. Ve variantě Profi můžete tyto závazky exportovat do ekonomicko-informačního systému POHODA.

Před uzavřením přiznání a jeho odevzdáním na finanční úřad proveďte důslednou kontrolu všech údajů. Pokud zjistíte, že je nutné opravit zaúčtování v programu POHODA, je třeba po těchto úpravách založit nové přiznání, aby se z účetnictví načetly aktuální údaje.