Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Skip Navigation LinksSTORMWARE > TAX > Příručka uživatele > První kroky v programu TAX

1. První kroky v programu TAX

Tento krátký návod popisuje základní kroky při práci s programem:

Instalace

Instalace se spustí automaticky po vložení CD do mechaniky. V průběhu instalace budete vyzváni k vyplnění instalačního čísla, které je uvedené na příloze k daňovému dokladu o koupi licence k programu TAX. Pokud jste majitelem některé z předchozích verzí programu TAX, proveďte instalaci do stávajícího adresáře. Data se automaticky převedou do aktuální verze.

Načtení poplatníků

Po prvním spuštění programu se spustí Průvodce zavedením adres poplatníků. Pro načtení adres využijte možnost A. NAČTENÍ POPLATNÍKŮ Z PROGRAMU POHODA.

Otevření poplatníka

Po načtení adres bude otevřena agenda Adresář poplatníků. Zvolte poplatníka, kterému chcete zpracovat přiznání, a stiskněte klávesu ENTER.

Založení daňového přiznání

Agendu daňových přiznání vyberte v nabídce Přiznání. Po prvním otevření agendy se spustí Průvodce zavedením přiznání. Program TAX umožňuje automatické zavedení dat pro daň z příjmů, a to pouze z aktuální verze systému POHODA.

Zpracování a tisk daňového přiznání

Vstupní formulář pro zápis údajů přiznání je rozdělen do několika sekcí, mezi kterými lze přecházet myší nebo klávesami PAGE UP a PAGE DOWN. Tisk sestav můžete provést kdykoli pomocí klávesové zkratky CTRL+T.

Uzamčení hotového přiznání

Po dokončení práce můžete přiznání v agendě příslušné daně uzamknout, a to povelem Uzavřít přiznání z nabídky Záznam. Současně si můžete nechat vygenerovat příslušné závazky odvodů do agendy Závazky. Vytvořené závazky lze poté vložit do příkazu k úhradě a odeslat do banky pomocí služby pro homebanking. Ve variantě Profi můžete tyto závazky exportovat do ekonomicko-informačního systému POHODA.
Před uzavřením přiznání a jeho odevzdáním na finanční úřad proveďte důslednou kontrolu všech údajů. Pokud zjistíte, že je nutné opravit zaúčtování v programu POHODA, je třeba po těchto úpravách založit nové přiznání, aby se z účetnictví načetly aktuální údaje.


nahoru