Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Skip Navigation LinksSTORMWARE > POHODA > Příručka uživatele > Daňová evidence > Účtování na přelomu účetních období

5.16 Účtování na přelomu účetních období

Po ukončení kalendářního roku potřebujete ještě určitou dobu účtovat v účetnictví roku minulého, abyste doplnili zbylé doklady a účetnictví doladili s ohledem na daňovou povinnost. Zároveň však potřebujete zapisovat doklady z nového účetního období, vystavovat faktury, zpracovat mzdy a přiznání k DPH. Například v lednu 2018 jste ještě neuzavřeli rok 2017, ale už potřebujete účtovat doklady z roku 2018.

Povel Účtování na přelomu období… v nabídce Účetnictví/Uzávěrka umožňuje přepínat běžné účetní období a období následujícího roku. Data přitom zůstávají stále ve stejném souboru. Po vystavení přiznání daně z příjmů můžete data rozdělit na dva soubory (například na rok 2017 a 2018) funkcí Datová uzávěrka.

Účtování v novém účetním období bez datové uzávěrky je ve stavovém řádku indikováno písmenem p za číslem roku (např: 2018p znamená přechodné účtování v roce 2018 bez uzavření roku 2017).

V dialogovém okně Účtování na přelomu účetních období můžete v hospodářském roce ještě měnit kalendářní rok pro práci v agendách mezd a pro přiznání k DPH.

Když zatrhnete volbu Účtování v následujícím období bez datové uzávěrky, zobrazí se možnost automatického zaúčtování odpisů majetku pro následující účetní období. Povelem Ano se zaúčtují do deníku odpisy majetku pro následující rok, a to ještě před datovou uzávěrkou. Zvolíte-li povel Ne, odpisy majetku se zaúčtují pro nadcházející období až po datové uzávěrce.

Při evidenci leasingového majetku se zobrazí možnost automatického zaúčtování daňových nákladů a závazků u leasingového majetku pro následující účetní období. Když dotaz potvrdíte, daňové náklady se zaúčtují a ještě před datovou uzávěrkou se vytvoří závazky na leasingové splátky. Při volbě odpovědi Ne budou daňové náklady a závazky zaúčtované pro následující období až po datové uzávěrce.

Možnost zaúčtovat doklady k časovému rozlišení pro následující účetní období se nabízí pouze při vedení účetnictví.